15. Juna 2024.

Svjetske vođe na samitu u Švicarskoj radi okončanja rata u Ukrajini

Oko 90 zemalja i organizacija prijavilo se za dvodnevni događaj u Burgenštoku, planinskom odmaralištu u centralnoj Švajcarskoj.

Svetski lideri okupljaju se u subotu u Švajcarskoj na samitu koji ima za cilj da izvrši pritisak na Rusiju da okonča svoj rat u Ukrajini, ali će odsustvo moćnih ruskih saveznika poput Kine umanjiti njen potencijalni uticaj.

Samitu će prisustvovati desetine saveznika Ukrajine, a Kina će se držati podalje nakon što je Rusija isključena sa samita, odbacujući taj događaj kao gubljenje vremena i rekavši da nema nameru da prisustvuje.

Bez Kine, nade da Moskva može biti izolovana su izbledele, a nedavni događaji na bojnom polju doveli su Kijev u defanzivu. Rat u Gazi između Izraela i Hamasa takođe je skrenuo pažnju sa Ukrajine.

Očekuje se da će se razgovori usredsrediti na širu zabrinutost izazvanu ratom, kao što su bezbednost hrane i nuklearna energija i sloboda plovidbe, a nacrt završne deklaracije navodi Rusiju kao agresora u sukobu, rekli su izvori.

„Samit se kocka sa pokazivanjem granica ukrajinske diplomatije“, rekao je direktor Međunarodne krizne grupe Ujedinjenih nacija Ričard Gauen. „Međutim, to je i prilika da Ukrajina podseti svet da brani principe Povelje UN“.

Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je u petak da će Rusija prekinuti rat u Ukrajini samo ako Kijev pristane da odustane od svojih ambicija da se pridruži NATO-u i u potpunosti preda četiri provincije na koje polaže pravo, što je Kijev brzo odbacio kao čin jednak kapitulaciji.

Čini se da Putinovi uslovi odražavaju rastuće uverenje Moskve da njene snage imaju prednost u ratu.

Moskva rat u Ukrajini, koji naziva „specijalnom vojnom operacijom“, prikazuje kao širi sukob sa Zapadom, za koji tvrdi da želi da baci Rusiju na kolena. Kijev i Zapad to odbacuju i optužuju Rusiju da vodi ilegalni osvajački rat.

Švajcarska, koja je organizovala samit na zahtev ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, želi da otvori put budućem mirovnom procesu koji uključuje Rusiju.

Ali geopolitičke podele oko najsmrtonosnijeg sukoba u Evropi od Drugog svetskog rata umanjile su potencijalni uticaj događaja, a Zelenski je čak optužio Peking da pomaže Moskvi podrivanjem sastanka, za koji je kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo da je izvor.

Kina je rekla da će razmotriti učešće, ali je na kraju odbila jer Rusija neće biti tamo.

„Jasno je da u ovom trenutku, u geopolitičkom smislu, Kina preferira poseban odnos sa Rusijom u odnosu na bilo koji drugi obzir“, rekao je Bernardino Regaconi, bivši švajcarski ambasador u Kini.

Oko 90 zemalja i organizacija prijavilo se za dvodnevni događaj u Burgenštoku, planinskom odmaralištu u centralnoj Švajcarskoj. Samit takođe mora da se takmiči sa alternativnim mirovnim planom koji je predložila Kina.

Među učesnicima su i potpredsednica SAD Kamala Haris, kao i čelnici Francuske, Nemačke, Italije, Velike Britanije, Kanade i Japana. Očekuje se da će im se pridružiti Indija, Turska i Mađarska, zemlje koje održavaju prijateljske odnose sa Rusijom.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare